Pryszczarek porzeczkowiec pędowy - Thomasiniana ribis Mank (Resseliella ibis Marik.)

Opis:

Muchówka z rodziny pryszczarkowate, bardzo niewielka o żółtopomarańczowym ciele i długich nogach. Samica zakończona ostrym pokładełkiem. Jajo przezroczyste, podłużne a larwa beznoga na początku biaława a z czasem pomarańczowoczerwona. Larwy zimują w kokonach w wierzchniej warstwie gleby a wiosną ulegają przepoczwarczeniu. Wraz z rozpoczęciem kwitnienia porzeczek, następuje wylot much. Samice składają jaja w miejsce świeżo spękanej kory, czy w miejscach uszkodzeń. Każda z samic może złożyć nawet do 140 jaj, choć nie w jedno miejsce. Do tygodnia wylęgają się larwy, które po dwóch tygodniach spadają do gleby i ulegają przepoczwarczeniu. Wylot much letniej generacji rozciąga się od lipca do września. Larwy drugiego pokolenia żerują nawet do połowy października.

Objawy:

Żerujące larwy są przyczyną powstawania miejscowych nekroz kory. Pędy wykazują zahamowanie wzrostu, wcześniejsze więdnięcie. Szkodnik jest przyczyną strat w plonie nawet do 60%.

Zwalczanie:

Krzewy opryskać bezpośrednio po kwitnieniu, kiedy zauważy się pierwsze uszkodzone liście bądź larwy na pędach. Zabieg należy powtórzyć po około dwóch tygodniach. Środki, jakie można wykorzystać to m.in. Basudin 600 EW, Bulldock 025 EC, Calypso 480 SC, Decis 2,5 EC, Karate Zenon 050 CS, Patriot 2,5 EC, Talstar 100 EC.

Zródło wiedzy:

Opracowano na podstawie: Zarys nauki o szkodnikach roślin, red. R. Miętkiewski, Siedlce 1998 Zalecenia Ochrony Roślin na lata 2008/2009 część III, Instytut Ochrony Roślin (Zakład Upowszechniania, Wydawnictw i Współpracy z Zagranicą), Poznań 2008

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Captcha