Parch, Parchy

Opis:

Parchy to choroby grzybowe atakujące rośliny ozdobne, owoce i warzywa. Zarodniki parach zimują zarówno na pędach i liściach jak również jak w przypadku parcha ziemniaka lub selera w glebie. Parch atakuje zazwyczaj przez cały okres wegetacji ale najsilniejsze inwazje występują podczas mokrych, wilgotnych i zimnych okresów wiosenno letnich. Przyczyną choroby może być również wieloletnia uprawa tych samych roślin w jednym miejscu a także zaniedbana, zachwaszczona i gęsta uprawa.

Objawy:

W zależności od rośliny objawy parcha przybierają różne formy: Parch dyniowatych – owoce pokrywają się brunatno – zielonymi zagłębieniami, pokrywają się nalotem, czasem rośliny wydzielają kleistą ciecz. Liście pokrywają ciemne plamy, które prowadzą do usychania liści. Parch gruszy – owoce pokrywają się ciemnymi plamami, gruszki stopniowo ulegają zniekształceniu, pękają i opadają. Na liściach powstają brązowo- oliwkowe plamy, liście stopniowo zasychają. Parch jabłoni – Owoce i młode pędy pokrywają się ciemne pęcherzowate plamy, ranki, owoce pękają i opadają. Liście dostają plam, zniekształcają się i opadają. Parch brzoskwinie – na owocach pojawiają się szare plamy, stopniowo stają się coraz ciemniejsze, owoc pęka i opada. Parch łodyg kaktusów – na kaktusach powstają wgłębienia, nieregularne, rdzawe lub korkowe plamy. Parch ognika szkarłatnego – kwiaty i liście dostają ciemnych plam, plamy stopniowo powiększają się, liście zasychają i opadają. Owoce pokrywają się szaroczarnym nalotem, są zniekształcone, marszczą się, zasychają i opadają. Parch ziemniaka - objawia się pojawieniem na bulwach wywoływanych przez mikroorganizmy szorstkich strupów. Parch ten jest najgroźniejszym parchem an terenie naszego kraju. Parch selera – na korzeniach rośliny powstają rdzawe palmy a skórka rogowacieje.

Zwalczanie:

Zarażone rośliny niszczymy, stosujemy środki zapobiegawcze, w przypadku silnej infekcji należy stosować chemiczne środki ochrony roślin, pamiętając o zasadach zawartych na instrukcji stosowania preparatów. Zadbajmy o optymalne warunki uprawy, a przede wszystkim wyeliminujmy duża wilgotność.

Zapobieganie:

Najlepszym sposobem zapobiegania parchowi jest uprawa odmian odpornych na grzyba. Zainfekowane owoce, pędy kwiaty i bulwy należy niezwłocznie usunąć i spalić a miejsce uprawy odkazić termicznie lub chemicznie. Stosujmy płodozmian i odpowiednie warunki uprawy – optymalna wilgotność i gęstość uprawy.

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Captcha