Nornica ruda, Nornice

Nornica ruda, Nornice

0 komentarzy

Opis:

Gryzoń z rzędu Rodentia i rodziny Microtidae występujący przede wszystkim w lasach liściastych i mieszanych, zaroślach nadwodnych, parkach, który w bezpośrednim sąsiedztwie naturalnych siedlisk wyrządza czasami poważne szkody. Ciało wałeczkowate, krótkie nogi, ubarwienie żółtawo rdzawe bądź czerwonawo rdzawe o jaśniejszych bokach, białawym podbrzuszu czasami z lekkim odcieniem kremowym. Długość ciała w granicach 80-112 mm. Nory nornicy rudej znajdują się w wierzchniej warstwie ziemi i są skomplikowaną siecią korytarzy z wieloma wylotami. Rozmnaża się nawet cztery razy do roku a w każdym miocie może być nawet 10 młodych. Nornica ruda jest nieproszonym gościem w ogrodzie, gdyż pozostawia po sobie ogryzione gałązki drzew i krzewów liściastych a w szczególności narażone są róże.

Zwalczanie:

Przy zwalczaniu chemicznym zachować szczególną ostrożność zwłaszcza, jeżeli wykorzystujemy zatrute ziarno. Można zastosować Nortox P, czyli środek w postaci świec przeznaczony na wszystkie drobne gryzonie. Pamiętajmy, że na jeden zasiedlony otwór wykorzystujemy jedną świecę. Ponadto zwalczanie akustyczne, bądź wykorzystanie różnego rodzaju pułapek i chwytaczy, choć z ich skutecznością bywa różnie.

Rośliny podatne:

Nornica ruda jest nieproszonym gościem w ogrodzie, gdyż pozostawia po sobie ogryzione gałązki drzew i krzewów liściastych a w szczególności narażone są róże.

Zródło wiedzy:

Opracowano na podstawie: J.A. Czyżewski, Choroby i szkodniki roślin ozdobnych, Warszawa 1975 Zalecenia Ochrony Roślin na lata 2008/2009 część IV, Instytut Ochrony Roślin (Zakład Upowszechniania, Wydawnictw i Współpracy z Zagranicą), Poznań 2008 Zarys nauki o szkodnikach roślin, red. R. Miętkiewski, Siedlce 1998

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Captcha