Mszyca różano - szczeciowa - Macrosiphum rosae

Opis:

Pluskwiak należący do rodziny Aphidodea i rodziny Aphididae, bardzo u nas pospolity będący również roznosicielem chorób wirusowych. Ten rodzaj mszyc atakuje róże zarówno uprawiane w gruncie, jak i w szklarni. Uszkodzeniu ulegają głównie pędy wierzchołkowe z młodymi liśćmi. Na krzewach można zaobserwować liczne ich kolonie, które występują w formie bezskrzydłej, jak również można spotkać pojedyncze mszyce uskrzydlone. Są matowozielone, bądź różowobrunatne o długich czułkach i nogach, osiągające około 3,4-3,8 mm. Ich pasożytnicza działalność powoduje zniekształcenia kwiatów oraz słabe ulistnienie. Mszyca różano- szczeciowa jest gatunkiem różnodomowym, który najliczniej występuje w okresie wiosennym, natomiast w lecie uskrzydleni przedstawiciele pokolenia dzieworodnego zasiedlają inne rośliny zielne, jednak jesienią powracają na żywiciela pierwotnego (krzewy róż). W okresie jesiennym powstaje pokolenie obupłciowe, zapłodnione samice składają jaja na gałązkach róży.

Zwalczanie:

W przypadku pojawienia się mszyc zastosować odpowiedni środek i wykonać zabieg, który w razie potrzeby należy powtórzyć. Z dostępnych środków warto zastosować m.in. Confidor 200 SL , Mospilan 20 SP, Pirimor 500 WG, Methomex 200 SL.

Zapobieganie:

Mszyca różano-szczeciowa występuje powszechnie i bardzo licznie prawie co rok. W celu obniżenia jej populacji należy przestrzegać zasad uprawowych róż, nie dopuszczać do zachwaszczenia.

Rośliny podatne:

Róże oraz przedstawiciele rodziny szczeciowatych np. szczeć.

Zródło wiedzy:

Opracowano na podstawie: J.A. Czyżewski, Choroby i szkodniki roślin ozdobnych, Warszawa 1975 Zalecenia Ochrony Roślin na lata 2008/2009 część IV, Instytut Ochrony Roślin (Zakład Upowszechniania, Wydawnictw i Współpracy z Zagranicą), Poznań 2008

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Captcha