Mączniak prawdziwy róż - Sphaerotheca pannosa var. rosae

Objawy:

Choroba ta objawia się w postaci stopniowo rozszerzającego się, białego, mączystego nalotu, pojawiającego się na początku lata, zarówno na liściach, końcówkach pędów, szypułkach kwiatowych, działkach kielicha, jak również płatkach korony. Na samym początku porażeniu ulegają młodsze liście, które pokrywają się mączastym nalotem od górnej ich strony. Porażone części roślin zatrzymują się w rozwoju, marszczą się, miejscami żółkną bądź zabarwiają się na różowo, brzegi liści ulegają zagięciu ku dołowi. Na młodych pędach, szypułkach, kielichach kwiatowych można zaobserwować pilśniowatą grzybnię, która powoduje zniekształcenia. Białawy nalot z czasem staje się szarawy a nawet szarobrunatny. W przypadku silnie opanowanych krzewów róż następuje zbyt wczesne odpadanie liści i zahamowanie rozwoju całego krzewu. Grzyb może zimować w pąkach i na gałązkach w postaci grzybni i otoczni. Podatność krzewów róż na mączniak prawdziwy narasta zwłaszcza w okresie wilgotnych i gorących miesięcy okresu letniego wraz z dużymi wahaniami temperatur. Bardziej podatne będą krzewy na podłożu mokrym, zimnym albo piaszczystym z niedoborem wapnia i przedawkowaniem azotu.

Zwalczanie:

W przypadku porażenia rośliny zaleca się przycinać porażone pędy oraz ich spalenie. Można też roślinę wzmocnić wykorzystując środki wzmacniające, które zmobilizują systemy obronne róży. Gdy problem porażenia powtarza się co roku należy dane krzewy wielokrotnie opryskać a ochronę chemiczną zastosować od momentu pojawienia się pierwszych objawów choroby i zabieg powtarzać w miarę potrzeby co 7-14 dni. Rośliny można opryskać np.: Saprol 190 EC, Siarkol Extra 80 WP, Domark 100 EC, Euparen 50 WP, Amistar 190 EC, Baymat AE.

Zapobieganie:

Aby zapobiec pojawieniu się powyższego czynnika chorobotwórczego należy m.in. zapewnić krzewom optymalne warunki dla ich rozwoju, zachować odpowiedni odstęp pomiędzy roślinami. Podlewanie niezbyt obfite z uwagą, aby ziemia wokół roślin obeschła przed najściem nocy. Umiarkowane wapnowanie. Rozsądne dawkowanie nawozów azotowych.

Rośliny podatne:

Mączniak prawdziwy różach występuje corocznie na róż uprawianych zarówno w szklarniach, jak i w gruncie i jest jednym z najgroźniejszych czynników chorobotwórczych tych roślin.

Zródło wiedzy:

Opracowano na podstawie: J.A. Czyżewski, Choroby i szkodniki roślin ozdobnych, Warszawa 1975 J.Kochman, Cz. Zamorski, Choroby roślin ozdobnych, Warszawa 1973 Choroby roślin ogrodniczych, red. B. Majchrzak, Olsztyn 2001 D.Baumjohann, Lekarz ogrodowy, Warszawa 2008 Zalecenia Ochrony Roślin na lata 2008/2009 część IV, Instytut Ochrony Roślin (Zakład Upowszechniania, Wydawnictw i Współpracy z Zagranicą), Poznań 2008

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Captcha