Mączlik, Mączliki - Aleyrododea

Opis:

Mączliki należą do jednych z najbardziej uciążliwych szkodników roślin ozdobnych, głównie w warunkach domowych, w szklarniach, ale także mogą się pojawić na rabatach, czy też na balkonie. Aleyrododea, należą do pluskwiaków równoskrzydłych, żerują przede wszystkim na dolnej stronie liści rośliny. Są one niewielkie, nie przekraczają dwóch milimetrów długości, a rozpoznać je można m.in. po woskowych, mączastych wydzielinach, jakie pokrywają ich ciało. Osobniki dorosłe posiadają dobrze wykształcone skrzydła, które umożliwiają przenoszenie się. Larwy o spłaszczonym kształcie, mało ruchliwe, przechodzą cztery stadia larwalne. Zasadniczo mączliki nie stanowią zagrożenia dla roślin ogrodowych, aczkolwiek w przypadku roślin pokojowych mogą poczynić wiele szkód tak więc jak najszybciej należy się pozbyć tego szkodnika. Najpopularniejszym przedstawicielem wśród mączlików jest mączlik szklarniowy (Trialeurodes vaporariorum Westwood) oraz mączlik ostroskrzydły (Bemisia tabaci).

Objawy:

Mączliki żerują na dolnej stronie liści, żywiąc się sokami tkanek liściowych. Konsekwencją ich żerowania są liczne nakłucia, pojawienie się żółtawych plam a z czasem ich zasychanie i opadanie. Ponadto ich wydzieliny stanowią pożywkę dla grzybów sadzakowych, które pokrywają liście hamując asymilację, w wyniku czego obniża się jakość roślin, jak i owoców.

Zwalczanie:

- zapewnić roślinom optymalne warunki do rozwoju, przestrzegać zasad higieny roślin - do zwalczania biologicznego możemy wykorzystać pasożytniczą dobrotnicę szklarniową - przy zwalczaniu chemicznym, wykonujemy oprysk z zastosowaniem Mospilan 20 SP, Kimon 100 EC, Confidor 200 SL, Apacz 50 WG, Preferal. Zabieg należy powtórzyć 2-3 krotnie w odstępach około tygodniowych.

Zródło wiedzy:

Opracowano na podstawie: Burki M, Fuchs M, Leksykon roślin doniczkowych i balkonowych, Warszawa 2007 Czyżewski J.A, Choroby i szkodniki roślin ozdobnych, Warszawa 1975 Zalecenia Ochrony Roślin na lata 2008/2009 część IV, Instytut Ochrony Roślin (Zakład Upowszechniania, Wydawnictw i Współpracy z Zagranicą), Poznań 2008 Zarys nauki o szkodnikach roślin, red. R. Miętkiewski, Siedlce 1998

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Captcha