Newsletter serwisuEncyklopedia kwiatów i roślin

Amarylis - Amaryllis

Dodaj zdjęcie rośliny

  • Amarylis - Amaryllis
  • Amarylis - Amaryllis

Dodatkowe: 25 z 549

Pozostale zdjęcia: Amarylis - Amaryllis
Opis:

Amarylis ma długie, ciemnozielone, sztywne liście. Na wysokiej łodydze pojawiają się latem wielkie białe, czerwone lub różowe kwiaty. Roślina ta ma jedne z największych kwiatów z roślin domowych. Liście nie usychają, dlatego roślina może być uprawiana cały rok.

Uprawa:

Stanowisko, gdy amarylis kwitnie, powinno być dobrze oświetlone, ale dość chłodne. Po kwitnieniu doniczkę należy postawić w słonecznym, przewiewnym i dość ciepłym miejscu. Podlewamy dość obficie od momentu, kiedy pojawią się pierwsze pąki kwiatowe. Całkowicie zaprzestajemy podlewania we wrześniu tak, aby umożliwić przejście cebuli w stan spoczynku. Rozmnażamy przez oddzielenie cebul przybyszowych. Młode cebule sadzimy do dużych naczyń.

Zastosowanie:

Amarylis jest doskonała roślina zdobiąca nasze mieszkania, balkony i parapety. Ma wielkie piękne kwiaty, które cieszą wzrok przez miesiące. Kwitnąca doskonale nadaje się do ozdoby pomieszczeń, ciesząc swoim pięknem.Uwagi:

Nie należy dopuszczać do zawiązywania się nasion, ponieważ ich pojawienie się bardzo osłabia cebule. Pędy kwiatowe należy ścinać, wtedy łodygi zupełnie zaschną.

Zobacz więcej zdjęć: amarylis

Oceń artykuł:
przetwarzam....
3.59 / 32 razy oceniany

Wybrane oferty z naszego sklepu:

Artykuł ma 202 komentarzy:

mam 5 cebulek amarylisa.wszystkie kupione w innych sklepach i miały być inne kolor.Lecz okazało się,że wszystkie są takiego samego koloru białe-w czerwone paski.załamałam się.mam pytanie,mam amarylisy 2.5 roku i żaden nie puścił nowej cebulki czy o czymś to świadczy?

dodał(a): Klaudyna:*

Tytuł: przekwitanie

Zakupiłam w listopadzie amarylisy i nie wiem co mam zrobić teraz gdy już przekwitły? czy mam zaprzestać podlewania czy podlewać do września tak jak niektórzy radzą? liści niektóre maja już około 80 cm.za radę serdecznie dziękuje.

dodał(a): aniasieradz24

Tytuł: amarylis

nie lubi duzo wody lepiej jak ma sucho

dodał(a): tadeusz

Tytuł: Amarylisy

Siema chciał bym dodać że w holandii Kwiaty które mają mniej jak 4 kwiaty z 1 łodygi są trefne, mogą być chore lub coś w tym guście, po wyrwaniu buli z doniczki przed następnym sadzeniem można pozostawić ją nad parą wodną (przy dużej buli m.w. średnicy głowy h mniejsze ok 30 min) zmniejszy to ryzyko chorób

dodał(a): Nowy

Tytuł: hippeastrum

Ja hoduję te kwiaty od 10 lat i zawsze duże cebule u mnie odpoczywają od września.Oczywiście po kwitnieniu są co 2 tygodnie zasilane nawozem dla kwitnących ,aby cebula nabrała sił na następny sezon.Wierzcie mi naprawdę warto się zastosować , bo z czasem niewłaściwe traktowanie skutkuje brakiem kwitnienia.

dodał(a): DOROTA

Kupiłam cebulę białego amarylisa jesienią. Posadziłam, po 2tygodniach pięknie zakwitł. Niestety zawiązały się nasiona, łodygi zżółkły, więc obcięłam je i wyciągnęłam cebulę z ziemi. Czy mogę teraz, tzn po 3miesiącach wsadzić ją do ziemi? I czy liście pojawiają się dopiero po przekwitnięciu? U mojego amarylisa były tylko łodygi z kwiatami...

dodał(a): martyna

Tytuł: Amarylis

Bardzo ładnie rośnie trzymam je w niskiej temperaturze i stąd takie wyniki

dodał(a): Anna

Tytuł: AMARYLIS

MAM 5 DORODNYCH CEBUL AMARYLISA.KWITNĄ OD KILKU LAT.W JESIENI PRZESTAJĘ JE PODLEWAĆ I ZASUSZAM. NA WIOSNĘ PRZESADZAM DO NOWEJ ZIEMI I ZACZYNAM PODLEWAĆ.ROSNĄ PIEKNE.

dodał(a): ELA 49

Tytuł: amarylis

Do Martyny .Ja na Twoim miejscu posadziłabym go , bo jak pisałam wcześniej cebula musi nabrać sił.A liście rzeczywiście najczęściej pojawiają się po kwitnieniu chociaż z mojego doświadczenia wiem że nie jest to regułą . Pozdrawiam i życzę powodzenia w uprawie.

dodał(a): DOROTA

Tytuł: kwitnienie

Jak długo utrzymują się zakwitnięte kwiaty? Moja roślinka zakwitła po długiej przerwie, ale kwiaty padły już po kilku dniach. Co robić, aby następnym razem utrzymały się dłużej?

dodał(a): anik

Tytuł: Amarylis

Mam właśnie w domu przepięknego Amarylisa. Jest biało-różowy i w dodatku te kwiaty są pełne. Po prostu coś pięknego! Co mam zrobić aby utrzymać tę roślinkę i żeby znowu zakwitła?

dodał(a): kasia

Tytuł: Susza

co zrobić z wysuszonym i przekwitniętym amerylisem , by go uratować??????? :(

dodał(a): aniołek

Tytuł: Amarylis

Hoduję amarylisy od wielu lat. Po przekwitnięciu wysadzam roślinki do ogródka itam rosną do póżnej jesieni.Jesienią wykopuję ,obcinam liście , układam w pudełku i wynoszę do piwnicy,gdzie spędzają całą zimę.Na wiosnę gdy wypuszczają łodyżki kwiatowe wysadzam do doniczek ,trochę podlewam ( póżniej podlewam raz na tydzień)iczekam az zakwitnie.

dodał(a): koko

Tytuł: Hipeastrum

Mam 4 cebulki. Wypuszczają okazałe liście a kwiaty z pąków małe i nie rozwijają się. Co jest tego przyczyną.

dodał(a): Ania

Tytuł: amarylis- pytanie

A co zrobić z tą łodygą kwiatową, kiedy już kwiaty przekwitną? Ściąć ją jak liście ,czy zostawić. Nigdzie nie umiem znaleźć odpowiedzi na to pytanie.

dodał(a): haneczka

Tytuł: do haneczki

Ja łodygę obcinam ,ale równie dobrze możesz ją zostawić aż sama zaschnie.Do Ani przyczyną drobnych nie rozwijających się kwiatów jest prawdopodobnie to , że cebulka ma za mało sił do zakwitnięcia, niestety w tym sezonie już nic w tej sprawie nie zmienisz ,ale zadbaj o cebulkę i na pewno za rok pięknie zakwitnie.

dodał(a): DOROTA

Tytuł: Kwiaty :)

Bardzo piękne kwiaty :)Ślicznie kwitna i ładnie wygladaja w domu

dodał(a): kamila

Tytuł: .amarylis.

Ja mam tego kwiatka od 5 lat. Do tej pory kwitł mi raz w roku i zawsze latem. Tym razem mnie zaskoczył.... 10 marca zakwitł a teraz dopiero puszcza liście. Niestety już przekwitł. Zawsze miał 4 kwiatki, tym razem także

dodał(a): Darek

Tytuł: ..AMARYLIS..

Mój kwiatuszek właśnie kwitnie ślicznie .Ma 8 kwiatów na 2 łodygach,tylko nie wiem co dalej,czy po przekwitnięciu przesuszać cebulę czy nie . Jedni mówią tak drudzy inaczej.Mam go od 2 miesięcy i nie znam się jeszcze tak dobrze na pielęgnacji.Pozdrawiam gorąco:)))dołączam swoje cudo .

dodał(a): Lilka

Tytuł: Amarylis...

W tamtym roku dostalam 3 cebulki tego kwiatka. Na razie sobie rosnie i zaczyna kwitnac... ciekawe jakiego sa koloru...

dodał(a): Agnieszka

Tytuł: amarylis:)

kupiłam wczoraj amarylis, ale już przekwitnięte z obciętym kwiatem, pytanie brzmi co teraz z nią zrobić? Zasuszyć cebulkę i posadzić po raz kolejny czy podlewać ją i trzymać w takim stanie do zimy?

dodał(a): khen

Tytuł: AMARYLISSSSS

oto mój amarylis.Szkoda że te śliczne kwiaty tak krótko kwitną:))))

dodał(a): LILKA

Tytuł: tytuł:amarylis

mój kwitł tylko przez tydzień.Może za dużo podlewałam?

dodał(a): Agnieszka

Tytuł: amarylis cz.

witam co mam zrobic moj amarylis przekwitl i ma same liscie obciac je , albo zostawic liscie dlugie sa. pozdr.

dodał(a): jowita

Tytuł: mój amarylis

mój amarylis kwitnie w październiku i drugi raz w listopadzie. cały czas stoi na parapecie w słonecznym miejscu. po wakacjach obcinam wszystkie liście prócz tych młodych które wyrosły w marcu. podlewam raz na tydzień. nie wynoszę go w ciemne miejsce. wiem tylko że jak jest dużo liści to nie zakwitnie więc z bólem serca trzeba je obciąć:-( kwiaty trzymają się około miesiąca, zaraz wychodzą nowe. mój jest piękny!!!

dodał(a): mariola

Tytuł: amarylis -Basi

mój amarylis dostałam w tamtym roku był piekny ,potem przekwitł i dlugo byly tylko liscie .Liście póżniej opadły i została cebula ,która miałam w ziemi cały czas -podlewałam ziemię od czasu do czasu teraz z miesiąc temu wyrosły liście a kwiatka nie widać Proszę napiszcie co robić ,żeby zakwitł .

dodał(a): Basia

Tytuł: Amarylis z Pikniku nad Odrą

mój amarylis kupiłem w Szczecinie za 16 zł. Posadziłem do ciasnej doniczki,ziemia zwykła do kwiatów.Podlewałem wodą z dodatkiem nawozu do roślin domowych,florowit.Minął miesiąc i na moim parapecie stoi przepiękny kwiat z czterema kielichami.Są różowobiałe chociaż miały być czerwone.

dodał(a): Bogdan

Tytuł: nasiona amarylisa

Mam kilka pięknych amarylisów.Chciałabym spróbować wyhodować nowe cebulki z nasion.Czy ktoś ma jakieś doświadczenia?Będę wdzięczna.Mam już zebrane nasiona.Reberka

dodał(a): Reberka

Tytuł: Sprawa odmiany amarylisowatych

Zdjęcie numer dwa i numer sześć licząc od początku strony(okaz biały i biało czerwony)to na pewno są amarylisy a nie Hippeastrum!!!co do reszty to miałbym wątpliwości...

dodał(a): Grzegorz

Tytuł: amarylis kwiat

ja wlasnie biore sie i scinam listki tylko czy nie za pozno ale od miesiaca nie jest podlewany podrawiam lukasz

dodał(a): lukasz

Tytuł: amarylis 20-11-2010

mojego kwiata kupiłam 23 pażdziernika 2010 w Lidlu,z cebulki wyrastały 2pąki kwiatowe.1 miał 11 a 2 6cm.Od 3 dnia zaczęły przyrastać po 5cm dziennie,do chwili pojawienia się kwiatów.Dzisiaj ten 11cm ma 61 a ten 6 ma 70cm.obydwa mają po 4 kwiaty

dodał(a): BOŻENA

Tytuł: Amartllis...

ja mam 9 cebulek i większość z nich jest właśnie czerwona,lecz 3 z mich dopiero kwitną. Kolor czerwono-biały jest chyba najczęściej spotykany...a jedna z nich tylko puściła nową cebulkę.

dodał(a): Klaudia (Dębno)

Tytuł: kwiatuszek

witam:) ja pracuje przy tych kwiatach w holandii:) sa piękne:) nawiozłam sobie prawie wszystkie rodzaje i sąsiadki tylko podziwiają:)

dodał(a): gosia

Tytuł: amarylis kwitnie i co dalej

Córka dostała cebulę na kursie w maju, po trzech tygodniach wsadziłam i już pod konie czerwca pięknie zakwitła, miala najpierw 4 kwiaty, a za tydzień pojawił się następny pęd z 2 kwiatami. Teraz nie wiem co robić dalej? ktoś podpowie

dodał(a): b.anna

Tytuł: amarylis jak dbac

kupiłam amarylisa w zesłym roku latem jak przekwitł nic z nim nie robiłam teraz ma tylko długie liscie co mam zrobic zeby zakwitł

dodał(a): zuza

Tytuł: połamał się :(

Witam serdecznie, nie wiem co mam zrobić u mojej piękności wyrosło, aż 14 kwiatów -podobno to \"olbrzym\" (nie do końca się znam, bo to mój pierwszy, ale przewrócił się połamał sobie kilka kwiatów- nie wie co mam teraz zrobić : obciąć łodygi do cebulki? czy zostawić do wyschnięcia? Proszę o radę, ponieważ chcę żeby jeszcze wyrósł :)

dodał(a): Judyta

Tytuł: amarylis-liście

CZemu w moim amaralisie wyrósł jeden liśc? Ile liści zazwyczaj ma amarylis?

dodał(a): Wiesia

Tytuł: ameryllis a

kupiła ameryllisa zakwitł mi ale pojawiły się na cebuli czerwone plamy? co robić? on jeszcze kwitnie i wypuszcza następny kwiat. czy ktoś mi pomoże?

dodał(a): sylwia

Tytuł: cebulki amarylisa

Mam dwie cebulki amarylisa czy można je posadzić w jednej doniczce?

dodał(a): Irena

Tytuł: amarylis-cudo

Witam, mój amarylis zakwitł 1-wszy raz w lutym, obcięłam kwiat i jeden liść tak ok. 1 cm nad ziemią. Teraz widzę, że rośnie drugi listek, czekam aż pojawi się kwiat. W lutym kwiat był ale ok. tygodnia, czy to normalne, że tak krótko??

dodał(a): anna

Tytuł: Amarylis i Hippeastrum

Problem polega na tym, że to są dwie zupełnie inne roślinki, mają inne wymagania i kwitną w innym okresie mimo że wyglądają bardzo podobnie. Powinniśmy więc zacząć od zastanowienia się jaką cebulkę mamy :) Amarylis może stać na naszym parapecie cały rok, nawet jak nie kwitnie to ma zielone liście, na zimę ograniczamy podlewanie wówczas starsze liście mogą powoli zasychać ale cebulka wypuszcza nowe, te stare liście możemy obcinać. Na wiosnę jak cebulka odpocznie zaczynamy podlewać intensywniej, zasilamy lekko nawozem i cebulka powinna wypuszczać pędy kwiatowe. Kwiaty niestety nie kwitną zbyt długo ale często pojawia się kilka łodyżek kwiatowych w odstępach czasu co \"przedłuża optycznie\" kwitnienie. Jak kwiaty zaczną usychać obcinamy je zostawiając samą łodygę do wyschnięcia i wtedy obcinamy. Łodyga AMARYLISA jest PUSTA w środku jak rurka. Po kwitnieniu podlewamy cebulkę ale bez przesady żeby jej nie zalać. Jesienią znów ograniczamy podlewanie i dajemy cebulce odpocząć aż do wiosny... Hippeastrum to już zupełnie inna historia. Cebulki kwitną w okolicach zimy, najpierw z takiej cebulki wyrasta łodyga kwiatowa a po niej dopiero liście. Po przekwitnięciu ograniczamy podlewanie do minimum, pozwalamy zasychać powoli liściom, jak już wszystkie zaschną to je obcinamy a cebulę wynosimy w chłodne, suche miejsce i podlewamy wręcz symbolicznie. Na jesień przenosimy ją do naszego mieszkania, zaczynamy podlewać i lekko nawozić. Cebulka powinna wypuścić pęd kwiatowy a dopiero potem liście. Po przekwitnięciu obcinamy kwiaty a łodyga zasycha. Ograniczamy podlewanie, zaschnięte liście obcinamy, wynosimy cebulkę i pozwalamy jej odpocząć... Łodyga HIPPEASTRUM jest w środku PEŁNA. Hippeastrum kwitnie trochę dłużej od Amarylisa i ma \"mocniejsze\" kwiaty, Amarylis ma je jakby delikatniejsze choć są bardzo podobne to jednak inne :) Ale jakby nie było obie roślinki są Cudne!

dodał(a): Bajka

Tytuł: Hippeastrum

Bajka! jest trochę inaczej! To HIPPEASTRUM ma pustą w środku łodygę. Amarylis ma pełną, delikatniejszą i zieleń przechodzi w fiolet. U nas można dostać cebule amarylisa odm. Belladonna - kwitnie na różowo i ma do 12 kwiatów na łodydze. Kwiaty amarylisa są mniejsze niż hippeatrum ale równie ładne. Te duże, okrągłe ciemne cebule, które są w sprzedaży to HIPPEASTRUM, które pochodzi z Ameryki Płd. stąd u nas poleca się go tylko do uprawy doniczkowej lub do szklarni. W zależności od wielkości cebuli wypuści jeden do trzech pędów kwiatowych. Na każdym pędzie średnio 4 kwiaty. W doniczkę można wsadzać równie dobrze we wrześniu jak i np. w lutym. Do zakwitnięcia potrzebuje średnio 8 tygodni. I co ważne 1/3 lub nawet połowa cebuli powinna być ponad ziemią (ona lubi oddychać). Żeby cebula zakwitła ponownie w czasie kwitnienia trzeba ją zasilać i co by nie mówić o krowiaku jest on zdecydowanie najlepszy

dodał(a): Gaja

Tytuł: Amarylis PL

Ja mam amarylisy od kilku lat.U mnie polega to na tym że co roku cebule po stanie spoczynku czyli w grudniu lub w styczniu wyjmuję z doniczek i otrząsam ze starej ziemi wraz z częścia korzeni.Nową ziemię mieszam z nawozem długo działającym Substral Osmokote i zasypuje nią cebule tak aby 1|3 wystawała nad ziemie.Ważne aby wymienić ziemię.Gdy juz przekwitnie obcinam łodyge kwiatową nisko i dbam w dalszym ciągu jak do tej pory.W sierpniu lub wrześniu przestaje podlewać i obcinam liście a następnie pozostawiam w ciemnym i chłodnym miejscu w celu spoczynku

dodał(a): Gienek

Tytuł: amaryllis z dwiema łodygami

w wrześniu kupiłem w markecie dwie doniczki tym kwiatem ,każdy miał ładne zielone liście i długą łodygę z zamkniętą pękówką . Teraz oba mają piękne duże kwiaty , a przy jednym z nich w ciągu niespełna 24 godzin wyrosła druga łodyga kwiatowa i z dnia na dzień robi się większy pąk na szczycie łodygi - myślę że za kilka dni będzie kolejny kwiat. zastanawia mnie to czy to normalne że są jednocześnie dwie łodygi.

dodał(a): Waldek

Tytuł: AMARYLIS OWOCUJE ???

Witam. Będąc w markecie, zauważyłam nadłamany amarylis w obniżonej cenie - więc postanowiłam go uratować mimo, że w moim domu \"rządzą\" storczyki :) Kwiat odwdzięczył się czterema pięknymi kwiatami i znowu ma kolejny pąk. Moja córa podczas kwitnienia postanowiła \"bawić się w pszczółkę\" i przenosiła pyłek z kwiatu do kwiatu. Po przekwitnięciu nie odcięłam pędu, gdyż informacje uzyskane z internetu są zróżnicowane. W jednych czytałam żeby odciąć po przekwitnięciu, w innym że zostawić do uschnięcia - cóż łodyga nie chce uschnąć, a w miejscu kwiatów są \"zielone bomby\". Proszę o radę co robić aby było dobrze dla roślinki :) Pozdrawiam i liczę na odpowiedź

dodał(a): Gaga

Tytuł: potrzebuje pomocy

Kupiliśmy z narzeczonym jego babci amarylis na imieniny (październik). Jako że przestał kwitnąć babcia ucięła liście przy samiuśkiej cebuli. Czy kwiat odżyje teraz na wiosnę? Czy już nic z niego nie będzie?

dodał(a): Mafia

Tytuł: amarylis 2013

Kupiłam w Lidlu dużą cebulę amarylisa w pażdzierniku br a w listopadzie po posadzeniu wypuścił dwie łodygi na każdej po pięć kwiatów.Jakie było moje zdziwienie gdy po przekwitnięciu wypuścił następną łodygę z sześcioma kwiatami.To była radość dla oka! Teraz wyrastają liście.

dodał(a): ewka

Tytuł: tylko liście

Witam serdecznie. Przed Świętami BN dostałam cebulę-jak mi się wydaje amarylisa, tak przynajmniej było napisane na jej opakowaniu. Do tej pory tj. do połowy stycznia ma trzy liście dł. ok. 20cm. Czy oznacza to, że z kwitnienia w najbliższym czasie nici? Może był wcześniej źle przechowywany? Proszę o pomoc. Pozdrawiam:)

dodał(a): Hanka

Tytuł: zapytanie :)))

Czy jest jakaś odmiana amarylis aby była niska do ok 30 cm

dodał(a): Katarzyna

Tytuł: Amarylis??????

Przedstawione na fotografiach rośliny to HIPEASTRUM.

dodał(a): Waldemar

Tytuł:
Komentarz:
Imię:
AntySpam:
Captcha

Encyklopedia


Jaka to roślina

Bezpłatny biuletyn o kwiatach

Co to jest newsletter ?

Moje ulubione kwiaty są koloru

Białego

Czerwonego

Żółtego

Niebieskiego

Różowego

Zielonego

Zobacz wyniki

Kontakt z redakcją serwisu


Copyright © 2005 - 2015 SwiatKwiatow.pl

Zapisz się do naszego bezpłatnego biuletynu.

A będziesz otrzymywał informacje o uprawie roślin i kwiatów oraz pielęgnacji ogrodu. Kwiaty to Nasza pasja, którą chętnie się z tobą podzielimy.

Twój email::

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. [zamknij]